Топ-листа алата за електронско учење у 2014.
Крајем септембра, Џејн Харт, оснивач C4LPT (Centre for Learning & Performance Technologies) објавила је листу 100 најпопуларнијих алата за електронско учење у 2014. години. Листа је резултат годишње анкете, осме по реду, у којој је учествовало преко 500 образовних стручњака из 61 земље света.
Алат за учење се дефинише као било који софтвер или онлине алат или услугу коју користите било за личну или професионалну учења, за наставу и обуку, или за креирање е-учења.
На списку можете видети доста алата које смо до сада користили и о којима сам посебно писао на сајту sajber.weebly.com. Доста алата се појавило као новитети на листи, али већину алата сте могли видети у мојим радовима и то у конкретним ситуацијама. Пуно алата треба испитати и наћи им конкретну примену на часовима. Погледајте списак и закључите колико користите ИКТ у настави.
Ако мало боље погледате већина алата је конципирана за преносиве уређаје (паметни телефони, таблет рачунари, ајподи) и да је општи тренд коришћења оваквих уређаја у настави. Већина алата је сјајна и у пракси даје фантастичне резултате, али се увек у просвети нађе неко али. За примену ових алата морамо имати брз бежични интернет у школама како би све радило како треба. Овај почетни захтев код нас је можда и највећи проблем. Познајем много колега који код куће истражују и проналазе сјајне алате и њихову конкретну примену на часу али када дођу да то инплементирају на часу срећу се са гомилом проблема.
Можда је и у томе чар да од свега овога пронађемо нешто што би функционисало и у нашим условима. Прошле године сам радио заједничке часове са колегама из других градова. Много труда сам потрошио да осмислим час, припремим конференцијску салу са убаченим презентацијама, закажем састанак на мрежи, пошаљем приступни линк свим заинтересованима који желе да посматрају час у реалном времену, све припремим. Крену да се пријављују гости и крене час и погађате, пукне ми веза на сред час. Ово ме није обесхрабрило већ сам сада само укалкулисао и ту могућност.
Пуно ће воде протећи рекама док се нешто на боље не промену у нашој просвети.
РАД ЈЕ СТВОРИО ЧОВЕКА, А НЕРАД ГОСПОДИНА . Тужно али истинито!
Постави коментар
Comments 0